fbpx

Bağışıklığınızı Güçlendirecek 5 Harika Yiyecek

Bağışıklığınızı Güçlendirecek 5 Harika Yiyecek

Bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olacak pek çok yiyecek var. Bunlardan bazılarını sizin için yazdık. Hadi bakalım!

Yoğurt ve diğer fermente gıdalar

Bağırsaklarımız bakteri dolu ve bunun iyi bir nedeni var. “Probiyotikler” veya “canlı kültürler” olarak adlandırılan sağlıklı bakteriler, sindirim sistemimizin düzenli kalmasına yardımcı olur ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminde rol oynar.

Birçok fermente gıda, probiyotikler içerir:

  • Yoğurt
  • Turşu
  • Kefir
  • Fermente peynirler

Yeşil çay

Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda çayın vazgeçilmez bir içecek olmasının bir nedeni var. Araştırmalar devam ederken, bazı çalışmalar yeşil çaydaki spesifik antioksidanların soğuk algınlığı veya grip semptomlarını hafifletmede rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Bunun nedeni birçok çayın, özellikle yeşil ve siyah çayların antioksidan içermesi olabilir. Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikaller adı verilen zararlı moleküllerle savaşan moleküllerdir.

Çay içmeniz için elbette kendinizi hasta hissetmenize gerek yok. Yeşil çayı hemen şimdi bağışıklığınızı güçlendirme rutininize ekleyebilirsiniz!

Bal

Bal, antioksidanlar içerir ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Balın boğaz ağrısını ve inatçı öksürüğü yatıştırma özelliğine de sahiptir.

Sarımsak

Sarımsak, yiyeceklere kattığı zengin lezzeti sayesinde birçok tarifte önemli bir bileşendir. Sarımsak sadece lezzetten daha fazlasını sunar; antioksidanlarla doludur ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Tavuk çorbası

Tavuk çorbasıyla alacağınız sıvılar vücudunuzun sıvı ihtiyacına katkı sağlar ve vücut ısınızı dengede tutmanıza yardımcı olur.

Bu yiyecekleri tüketmeniz için hasta olmanıza veya kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Hemen şimdi bu besinleri beslenme düzeninize ekleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye bugünden başlayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *