fbpx

Tüketmeniz Gereken 5 Probiyotik Besin

Tüketmeniz Gereken 5 Probiyotik Besin

Probiyotikler nelerdir ve ne yaparlar?

Probiyotikler, daha iyi sindirim sağlığını ve daha iyi bir bağışıklık sistemini destekleyen canlı mikroorganizmalar, iyi bakterilerdir. Vücutta, özellikle de bağırsakta bir arada bulunan yararlı ve zararlı bakteriler arasında bir denge oluşturmaya yardımcı oldukları için bu faydaları üretirler. Sindirim sağlığı için önemlidirler çünkü bağırsak hareketini kontrol eden sinirleri etkileyerek yiyeceklerin bağırsakta hareket etmesine yardımcı olurlar.

Tüketilmesi gereken en iyi 5 probiyotik gıda nedir?

Probiyotikler takviye hapı olarak alınabilir ancak bazı besinlerde doğal olarak da oluşurlar. Biz sizin için en doğal şekilde probiyotikleri alabileceğiniz besinlerden 5’ini listeledik. Ancak yine de beslenme planınıza dahil etmeden önce bir uzmanla görüşmenizde fayda var.

1. Yoğurt

En popüler probiyotik gıda, keçi, koyun veya inek sütünden yapılan yoğurttur. Yoğurdunuzun mümkün olan en iyi probiyotik kaynağı olduğundan emin olmak için, otla beslenen bir hayvandan gelen, organik ve tercihen koyun veya keçi sütünden gelen bir yoğurt seçin.

2. Kültürlü/Fermente Sebzeler

Lahana turşusu ve kimchi gibi fermente sebzeler, bu “yararlı” bakterilerin büyümesini destekleyen organik asitler ve probiyotikler açısından yüksektir. Ayrıca bu kültürlü sebzeler fermantasyon yoluyla yaratıldıklarından, tipik olarak sindirime yardımcı olan enzimler bakımından yüksektirler.

3. Kombu çayı

Fermantasyon sürecinden elde edilen bir diğer yiyecek/içecek olan kombucha, iyi bakteri ve maya içeren fermente siyah çay türüdür. 

4. Miso

Miso, birçok kişinin miso çorbası gibi yemeklerde denediği bir Japon baharatıdır. Soya fasulyesi, kahverengi pirinç veya arpayı koji adı verilen bir mantarla fermente ederek oluşturulur. Çorba yapımının yanı sıra miso, tereyağı yerine, kraker soslarında vs. kullanılabilir.

5. Elma Sirkesi

Elma sirkesi çeşitli probiyotikler içerir. Elma sirkesinin kolesterolünüzü, kan basıncınızı veya diyabetinizi kontrol etmeye yardımcı olabileceği öne sürülmüştür. Düzenli olarak az miktarda içebilir veya salata sosu gibi bir şeye ekleyebilirsiniz. Ancak fazla elma sirkesi içmek dişlerinize zarar verebilir, boğazınızı ağrıtabilir ve midenizi bozabilir; bu yüzden bunu ölçülü bir şekilde tükettiğinizden emin olun.