fbpx

Diş Eti Kanamalarını Durdurmanın 5 Yolu ve Bunu Yapmanın Faydaları

Diş Eti Kanamalarını Durdurmanın 5 Yolu ve Bunu Yapmanın Faydaları

Diş eti kanamaları son derece yaygın bir şekilde karşılaşılan bir durumdur. Öyle ki bir çoğumuzun başına sık sık gelen bir durumdur.

Diş eti kanaması, diş eti hastalığının ilk belirtilerinden biridir ve ağız sağlığı rutinimizde bir şeylerin değişmesi gerektiğine dair kırmızı bayrak görevi görmelidir.

Endişe verici bir şekilde, yeni istatistikler, çoğumuzun diş eti kanamalarını görmezden gelmeye istekli olduğunu gösteriyor.

Diş etlerimizin kanamasının normal görünmesi onu görmezden gelmemiz gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle diş eti kanaması problemiyle karşılaştığınızda yapmanız gereken 5 önemli uygulamayı sizinle paylaştık.

1. Florürlü diş macunu ile günde iki kez iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın

Dişlerimizi günde iki kez florürlü diş macunu ile ikişer dakika fırçalamak diş eti sağlığı için hayati önem taşır ve diğer ağız hastalıklarına karşı da korunmaya yardımcı olur.

2. Diş arası fırçası veya diş ipi kullanın

Diş arası fırçaları veya diş ipi kullanmak, iyi bir ağız sağlığı rutininin başka bir önemli bileşenidir. Bunun nedeni, diş fırçasının diş arası fırçaları veya diş ipi kutusu gibi dişlerimizin arasına girememesidir. Diş fırçasının ulaşamadığı bu bölgelere girmek önemlidir, aksi takdirde plaklar birikebilir ve potansiyel olarak diş etlerimiz için sorunlara neden olabilir.

3. Florürlü gargara kullanın

Florürlü gargara, ağzımızı birikintilerden temizlemeye yardımcı olduğu için ağız sağlığı için faydalıdır. Ayrıca diş etlerimizde, dişlerimizin arasında ve fırçalama arasında dişlerimizin yüzeyinde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Hepsinden öte, ağız kokusuyla ilişkili bakterileri öldürerek nefesimizi ferahlatmaya da yardımcı olabilir. Bir gargara düşünürken, gün boyunca dişlerimize ekstra koruma sağlamaya yardımcı olması için florür içeren bir gargara seçmemiz önemlidir.

4. Diş hekimine muayene olmak

Diş muayenehanesi, diş eti kanaması da dahil olmak üzere yaşadığımız herhangi bir ağız sağlığı sorunu için en iyi çağrı noktasıdır.

Diş etlerimiz uzun süre kanamaya devam ederse, rutin randevumuzun gelmesini beklemememiz önemlidir. Bir diş eti kanaması probleminiz varsa daha fazla beklemeden hemen diş hekiminizden bir randevu oluşturun.

5. Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı

Bu sadece diş eti kanaması için değil, genel olarak sağlık için önemlidir. Ağız sağlığımız için sağlıklı beslenmek önemlidir. Unutmayın, etiketleri okuduğumuz zaman ‘ilave şeker yok’ ibaresi taşıması ürünün mutlaka şekersiz olduğu anlamına gelmez. Basitçe, fazladan şeker eklenmediği anlamına gelir, ancak doğal olarak oluşan şekerlerin varlığını içermez. Sigara ve alkol gibi yaşam tarzı faktörleri de ağız sağlığımızı etkileyebilir. Sigara içenlerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, sigaranın kan dolaşımında oksijen eksikliğine neden olmasıdır, bu nedenle enfekte diş etlerinin iyileşme şansı yoktur.

Siz de bu önerileri uygulayarak ağız ve dişi eti sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığının önemini göz ardı etmeyin, diş sağlığınıza özen göstermeye hemen bugün başlayın!